راهنمای خرید, مطالب آموزشی

میکروفون برای ساخت فیلم آموزشی

میکروفون برای ساخت فیلم آموزشی

میکروفون برای ساخت فیلم آموزشی

یکی از موثرترین و آموزنده‌ترین روش‌های آموزش ، فیلم‌ های آموزشی و پادکست‌ ها هستند و داشتن میکروفون مناسب برای ساخت فیلم آموزشی یکی از ضروری ترین مسائل می باشد . محبوبیت این فیلم‌ها بیشتر در این است که در هر زمانی و با هزینه‌ای کم و ناچیز قابل دسترس هستند . به همین دلیل جایگزینی مناسب برای کلاس ، معلم خصوصی و کتاب‌ های آموزشی به حساب می‌ آید .  خوبی‌ آن هم این است که هر کسی می‌ تواند این کار را انجام بدهد و نیاز به داشتن اطلاعات خیلی خاصی در زمینه فیلم‌ سازی نیست و همچنین تجهیزات خاصی نیاز ندارد . ولی اگر هم نسبت به این کار تردید دارید و نمی‌دانید درست کردن فیلم آموزشی چه هدفی را دنبال می‌کند و چه سودی دارد ، می‌توانید به خواندن این مقاله ادامه دهید تا جوابتان را بگیرید .

درست کردن فیلم آموزشی چه دلیلی دارد ؟

اگر تا به حال فیلم آموزشی درست نکرده‌اید ، احتمالاً برایتان این سوال پیش می‌ آید که چرا باید کسی زحمت این کار را به خودش بدهد . در حقیقت این که معلم یا استادی برای شاگردهایش ویدیوی آموزشی درست کند ، آنقدر سود دارد که بعد از مدتی برایتان این سوال پیش می‌آید چرا از اول این کار را نمی‌کردید .

ساخت فیلم های آموزشی

ساخت فیلم های آموزشی

  1. کلاس رو معکوس کن

یکی از روش‌های تدریس ، مدل کلاس معکوس است . این مدل شکل جدیدی از کلاس‌ های درسی حضوری است که در آن کارهایی که به شکل مرسوم در کلاس انجام می‌شد ( مانند تدریس ) ، در خود خانه توسط دانش‌ آموزان انجام می‌شود . به این صورت که آن‌ ها موظفند در خانه و با استفاده از ویدیو های آموزشی آنلاین ، حالا چه از طریق یوتیوب یا آپارات باشد ، چه سایت TED یا هر سایت دیگر و یا هر گونه آموزش الکترونیکی دیگری ، درس را یاد بگیرند و تکالیف و پروژه‌ های درسیشان را انجام دهند . بدین شکل در کلاس وقتی بیشتری برای تعامل بین دانشجو و استاد و دانشجویان با خودشان و یادگیری بیشتر از یکدیگر باقی می ماند و به فعال شدن و پویایی کلاس بیشتر کمک می‌کند .

اگر شما هم از این مدل تدریس استفاده می‌کنید ، یا قصد استفاده از آن را دارید ، این‌ که خودتان ویدیو های آموزشیتان را بسازید ، تغییر خیلی بزرگ و اساسی در روند کلاس ایجاد می‌کند . درست است که ویدیو های خیلی زیادی از قبل وجود دارند که می‌ توانید از بینشان برای تدریس انتخاب کنید ، ولی تحقیقات اینطور نشان داده‌ است که دانشجویان و دانش آموزان وقتی به صدایی آشنا گوش می‌دهند ، واکنش بهتری نشان می‌ دهند و درس را بهتر یاد می‌ گیرند . اصلاً اگر قصد دارید تازه از مدل کلاس معکوس استفاده کنید ، خوب است که بدانید ساخت فیلم ، بهترین نقطه برای شروع محسوب می‌شود .

  1. زمانت رو ذخیره می‌ کنی

به محض این‌که درباره موضوع انتخابیتان فیلم درست کردید ، منبعی ارزشمند و همیشگی دارید که همیشه و تا سال ها می‌توانید از آن استفاده کنید و هر بار که از آن استفاده می‌کنید ، یک عالمه وقت اضافه به دست می‌ آورید تا فعالیت‌ ها و پروژه‌ های خلاقانه دیگری همراه با دانشجویانتان در کلاس انجام دهید .

  1. میتونی خودت رو و نقد و نظاره کنی

راه دیگری هم که برای ساخت فیلم آموزشی وجود دارد این است که هنگام تدریس در سر کلاس ، از خودتان فیلم بگیرید . ( اگر قصد دارید بعداً این فیلم را به صورت آنلاین برای استفاده بقیه بگذارید ، حتماً اطمینان حاصل کنید که قبل از آن ، از افرادی که در فیلم حضور دارند اجازه گرفته باشید ) .

بعد ها با نگاه کردن یه این فیلم ها از بینشی که نسبت به خود و نوع تدریستان پیدا کردید حیرت می کنید و این داستان  به شما کمک می‌کند نحوه تدریس و عملکردتان را ارزیابی کنید و در صورتی که نقطه قوتی دارید آن را بعداً پررنگ‌ تر کنید و اگر فکر می‌کنید نقطه ضعفی در تدریس و اداره کلاس دارید ، می‌توانید روی خودتان کار کنید تا این نقطه ضعف از بین برود . یعنی در اصل روش تدریس و اداره کلاس خود را بهبود می دهید .

می‌توانید متوجه شوید آیا به اندازه کافی با کل کلاس ارتباط برقرار می‌کنید ؟ آیا فقط به یک سمت اتاق نگاه می‌کنید و فقط از یک دانشجو سوال می‌پرسید ؟ زبان بدنتان چطور است و چه می‌گوید ؟

این ها سوالاتی است که با دیدن ویدیو های خود می توانید برای آن ها پاسخ های مناسبی پیدا کنید و باور کنید هیچ ابزار دیگری بهتر از این ابزار برای ارزیابی خودتان پیدا نمی‌کنید .

  1. دانشجویان غایب رو به روز نگه می‌داری

یکی از مشکلات حل نشدنی این است که وقتی یکی از دانشجویان کلاس را از دست می‌دهد ، یا به علت بیماری طولانی مدت مشکل حضور در کلاس دارد ، چه کار باید کرد . با فیلم درست کردن از تدریستان ، می‌ توانید همیشه ویدیو را در اختیار دانشجویانی که در کلاس حضور نداشتند قرار دهید و این حس را بهشان منتقل کنید که بخشی از کلاس درس بوده‌اند .

  1. تدریس مجازی انجام بده

حتی در صورتی که در یک محیط آموزشی و آکادمیک استخدام نیستید ، می‌ توانید خودتان کلاس‌ های مجازی راه بیندازید و دانش یا هنرتان را به شکل آنلاین در اختیار دیگران که فکر می‌کنید اطلاعاتتان به دردشان می‌خورد قرار دهید . حتی شما خودتان می‌ توانید منبع یا رفرنس استادهایی که برای تدریس از مدل کلاس معکوس استفاده می‌کنند باشید .

نمونه ای از میکروفون های مورد نیاز جهت ساخت ویدیو آموزشی

نمونه ای از میکروفون های مورد نیاز جهت ساخت ویدیو آموزشی

وسایل مورد نیاز برای ساخت ویدیو

حقیقت این است که سخت‌ ترین بخش ساخت ویدیو ، همین است که بنشینید و شروع به ضبط کنید . اما در واقع انجام این کار بسیار ساده است . ساخت فیلم آموزشی به امکانات و ابزار زیادی نیاز ندارد . لازم هم نیست چندان نگران خرجش باشید . همه چیز فقط به 3 وسیله ضروری ختم می‌شود :

  1. دوربین
  2. نورپردازی
  3. میکروفون

اصولا داشتن دوربین یکی از مهمترین رکن های ساخت ویدیو های آموزشی می باشد . حال این دوربین می تواند دوربین عکاسی و فیلمبرداری ، دوربین موبایل ، دوربین لپ تاپ و یا وبکم باشد . پس اصلاً نگران نباشید چون قرار نیست همین اول کار خرج حسابی روی دستتان بگذاریم . اصلاً فکرتان سمت خرید دوربین حرفه ای و تجهیزات گران قیمت و این داستان‌ها نرود . چون مطمئناً خودتان در خانه جایگزین مناسبی برای آن دارید .

اگر از قبل در خانه دوربین دیجیتال یا فیلمبرداری ندارید ، خیالتان راحت باشد که با همین گوشی هوشمندی که در دستتان است یا دوربین خود لپتاپتان می‌تواند خیلی راحت کار را راه بیندازد . فقط باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به جای دوربین لپتاپ ، دارید از دوربین دیجیتال یا دوربین گوشیتان استفاده می‌کنید ، به یک سه پایه یا هولدر موبایل نیاز دارید که برای ضبط کردن آن را جایی ثابت نگه دارید .

نکته بعدی نورپردازی است که این عامل تاثیر بسزایی در کیفیت فیلمبرداری و تصویر شما و حتی جذب مخاطبان بیشتر برای شما دارد ، چرا که نورپردازی خوب باعث می‌شود مخاطبتان بهتر با شما ارتباط برقرار کند . برای نورپردازی هم مطمئن شوید نور اتاق کافی است . اگر اینطور نبود ، می‌توانید با اضافه کردن چراغ یا تنظیم زاویه چراغ‌ های پایه‌ دار مانند چراغ مطالعه و در نهایت خرید رینگ لایت مناسب نور محیط را درست کنید .

میکروفون برای ساخت فیلم آموزشی

آخرین ابزاری که برای فیلمبرداری نیاز دارید ، میکروفون است . باز هم مانند دوربین ، گوشی هوشمند و لپتاپتان خودشان میکروفون دارند ، ولی از آنجایی که برای داشتن ویدیوی آموزشی با کیفیت ، بیشتر از نورپردازی به صدای خوب ، واضح و بلند نیاز دارید ، بهتر است ریسک نکنید و این یک بار را کمی سر کیسه را شل کنید و میکروفون مناسبی را برای این کار تهیه کنید . در دراز مدت خواهید دید که تصمیم خوب و به صرفه‌ای گرفتید .

برای میکروفون هم مدل‌های زیادی هستند که هم قیمت مناسبی دارند و هم از کیفیت خوبی برخوردارند . نیاز نیست حتماً مدل های حرفه‌ای و گران قیمت بگیرید . بعضاً یک میکروفون کوچک و حتی یقه‌ ای هم برای این کار کفایت می‌کند . اگر هم مطمئن نیستید باید از چه برندی خرید کنید ، برای ضبط ویدیوهای آموزشی معمولاً برندهایی مانند GEM Audio ، Blue ، Rode ، Shure و Audio-Technica را پیشنهاد می‌کنند ، که می‌توانید خودتان با بررسی مدل‌های مختلف این برندها و پیدا کردن میکروفونی که از نظر اندازه و قیمت به چیزی که مد نظرتان است بیشتر هماهنگی دارد ، خریدتان را انجام دهید .

بعد از فراهم کردن همه وسایل مورد نیاز ، بهتر است اول یک ضبط آزمایشی داشته باشید تا مطمئن شوید همه چیز درست است و همچنین نورپردازی و کیفیت صدا را بررسی کنید .

نرم‌افزارها و برنامه‌هایی که برای ساخت فیلم آموزشی نیاز دارید

برای ساخت فیلم آموزشی ، چند نرم‌افزار ساده ویرایشی به دردتان می‌خورد . خوشبختانه برنامه‌ های ویرایش رایگان هم برای ویندوز ( و حتی سیستم عامل مک اگر از آن استفاده می‌کنید ) پیدا می‌شود .

برنامه‌ ای که برای ویندوز می‌ توانید استفاده کنید Photos است و در مورد مک می‌توانید از iMovie استفاده کنید . هر دوی این برنامه‌ها این امکان را به شما می‌دهند که متن و موسیقی اضافه کنید و چندین ویدیو را به یکدیگر متصل کنید . البته برنامه های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند چه به صورت رایگان و چه به صورت پولی .

یک برنامه ضروری دیگر که خوب است داشته باشید ، Screencastify است . برنامه‌ای رایگان که به شما اجازه می‌دهد از صفحه کامپیوترتان فیلم بگیرید . اگر بخواهید به دانشجویانتان نشان دهید چطور کاری را انجام دهند ، یا به عنوان بخشی از آموزشتان اسلاید نشان دهید ، خیلی به کارتان می‌ آید . البته لازم به ذکر است که نسخه رایگان این برنامه محدودیت‌ هایی هم در زمان استفاده دارد . به طور مثال در ماه فقط 50 ویدیوی 10 دقیقه‌ای می‌توانید با آن ضبط کنید . برنامه مشابه دیگری که برای ضبط صفحه کامپیوترتان می‌ توانید از آن استفاده کنید ، Camtasia Studio نام دارد .

ضبط فیلم آموزشی یا برگزاری لایو اینترنتی

ضبط فیلم آموزشی یا برگزاری لایو اینترنتی

چند نکته برای ضبط فیلم

درست مثل نورپردازی ، برای نشان دادن سطح انرژی و حالتتان باید صدا را بلندتر کنید . چون ویدیو باعث میشه با مخاطبین و دانشجویانتان ارتباط مستقیم نداشته باشید ، بهتر است با بلندتر کردن صدا ، کمی از این فاصله کم کنید و آن‌ ها را بیشتر درگیر آموزشتان کنید .

به ویژه اگر در ویدیوی آموزشی چهره خودتان مشخص نیست این موضوع خیلی اهمیت دارد . چون صدای شما باید جبران نبود حالت چهره و زبان بدن را هم بکند . همچنین باید حواستان به نویزهای صدا هم باشد .

باز هم یادتان نرود ابتدا یک ویدیوی آزمایشی ضبط کنید و در آن زبان بدن ، ریتم حرف زدن و سطح انرژیتان را تحلیل کنید . همچنین بد نیست از دوستانتان هم بخواهید نگاهی سریع به ویدیو بیندازند و نظرشان را درباه آن بگویند .

همین امروز برای ساخت فیلم آموزشی دست به کار شو

برای جمع بندی نهایی ، باز هم تاکید می‌کنم که برای شروع کار نیازی نیست خرج زیادی بکنید و ابزار حرفه‌ ای تهیه کنید . می‌توانید لیست میکروفون های فروشگاه اینترنتی نت گودز را در این جا ببینید و اگر سوالی داشتید از ما بپرسید .

به محض این‌ که شروع به ضبط کردن ویدیو های خودتان کردید ، می‌توانید بعداً هم به استفاده از ابزارهای با فناوری پیشرفته‌ تر هم فکر کنید . به خصوص اگر می‌خواهید مخاطبین بیشتری جذب ویدیو های آموزشیتان کنید .

به هر حال شما دارید در مسیر هیجان انگیزی قدم برمی‌دارید که در آن آموزش و فناوری با همدیگر متحد می‌شوند و نه تنها به شما این اجازه را می‌دهند تا دانش و اطلاعاتتان را به راحتی در اختیار دیگری بگذارید تا از آن بهره ببرند ، بلکه برای خودتان هم تبدیل به آرشیوی می‌شوند که هر موقع خواستید می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید و همیشه از وقت و انرژی‌ ای که با جلوگیری از تکرار یک مبحث یا موضوع ذخیره کردید ، می‌توانید برای انجام پروژه‌ها و کارهای دیگر استفاده کنید .

برای دیدن محصولات فروشگاه ما به لینک فروشگاه نت گودز مراجعه کنید .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *